11 Nisan 2013 Perşembe

Genel Sorular  Sevgili Alielle bizzat hazırladığı mimi bana da göndermiş, öncelikle çok teşekkür ediyorum ve mimi yapmaya geçiyorum :) Uzun zamandır ders çalışmaktan başka bir şey yapmadım biraz zorlanacak gibiyim ama iyi oldu bu mim :)

1) İlk izlediğiniz Kore dizisi? Dizi hakkındaki yorumunuz?
İlk izlediğim Kore dizisi Saraydaki Mücevher'di. Farklı bir tarihi diziydi, Saray Mutfağındaki entrikalarla başlayıp Leydi Seo'nun önce mutfakta saray leydisi sonra da Joseon Hanedanı'nın ilk kadın saray hekimi olması ve bunların etrafında gelişen olaylarla ilgiliydi. Joseon döneminde bir kadının doktor olması bile inanılmayacak bir şeyken kralın Seo'yu özel doktoru ilan etmesi ve rütbesini üçüncü dereceye yükseltip (dokuzdan başlayıp bire doğru gidildikçe rütbe artıyor) kabine üyesi yapması büyük tepki toplamıştı. Ama Seo kimsenin tedavi edemediği hastaları iyileştiriyor, adı bilinmeyen hastalıklara tedaviler geliştiriyor ve döneminin en iyi doktoru haline geliyordu. Yanlış hatırlamıyorsam dizinin sonunda Janggeum Seo daha önce hiç denenmemiş, düşünülmemiş bir şeyi yapıp tarihe geçiyordu, bir kadını sezaryen ameliyatı ediyordu. İşte böyle bir diziydi, özeti bile çok uzun oldu ama 54 bölüme rağmen izlenmeli :) Kore kültürünü dizi içerisinde çok güzel aktarmışlar, işin içinde alternatif tıp da olunca ben pek bi sevdim, karakterlerin de gerçekten tarihte var olduğunu bilince diziyi izlerken insan o döneme şahit oluyormuş gibi hissediyor :)

2) İlk oppanız, ilk unniniz?
Oppa ya da unni olaylarına hiç girmedim ben ya. Benim için sevdiğim aktörler ya da aktrisler vardır veya hayran olduğum işte. Ne bileyim oppa ve unni kelimelerinden ilk başta soğudum sanırım. Bir de dizilerde olsun müzik gruplarında olsun sevdiğim kişileri hayranlık derecesinde severim ben öyle takıntı yapıp bir kişiyi sürekli takip etmem. G Dragon'un hayranları mesela gizlice evine gidip sessizce beklemişler, adım adım takip ediyorlarmış, bir seferinde saklandıkları yerden çıkıp "Oppaaa!" diye bağırdıklarında adamın yüreğine iniyormuş, duyunca inanamadım bu kadar da olmaz dedim, korku filmi gibi :) Bu tür gariplikler bi dolu olunca oppa ve unni meselesinden uzak durdum hep işte. Bir de kardeşimin arkadaşları mesela şu kişi benim oppam bu kişi benim unnim dediklerinde ne kadar Kore'yi seviyor olsam da garipsiyorum ben elimde değil. Tuhaflık bende de olabilir onu bilemeyeceğim tabii, yaşıma rağmen fazlaca seksenler doksanlar insanıyım ayak uyduramıyor olabilirim :)

3) Oyunculuğunu beğendiğiniz Koreli aktörler, aktrisler?
Şuan aklıma doğru düzgün kimse gelmiyor ki yaa üzgünüm.. 

4) Ostsini en beğendiğiniz dizi?
A Gentleman's Dignity şuan için, aslında hepsini seviyorum ama zaman zaman birisi diğerlerinden ağır basıyor insanın ruh haline göre, bütün müziklerini ayrı ayrı seviyorum bu dizinin de.

5) İlk izlediğiniz anime? İlk izlediğiniz Kore filmi?
İlk izlediğim anime serisi Basilisk'ti iki kez tvde mtv anime gecesi kuşağında bir kez de pcde izledim. Fakat pcde izlediğimiz ilk anime sorulmuş. O da Death Note, üç kez izledim bu animeyi yine izlerim çok kaliteli, mangasını da yeni bitirdim farklı bir şeyler vardır diye düşünmüştüm ama neredeyse aynıydı, filmlerini de birkaç kez izledim :) İlk Kore filmim Blind ve bir de İyi Kötü ve Tuhaf'ı tvde tesadüfen izledim, başka filmlerini izleme şansım olmadı henüz vakit ayıramıyorum ama Çalıkuşu çingumdan aldığım tavsiye filmler var ilk fırsatta izleyeceğim :)

6) En son izlediğiniz Kore dizisi?
Faith izledim en son, güzeldi tavsiye edilir.

7) İlk izlediğiniz tarihi dizi?
Saraydaki Mücevher :)

8) Tayvan, Japon yapımlarıyla aranız nasıl, en sevdiğiniz film ve dizilerden aklınıza gelen?
Tayvan yapımı hiç izlemedim sanırım, Japon yapımı dizi izlemedim ama film ve anime izledim. Bunlardan şuan aklıma gelenler Desu Noto serisi hem anime hem filmler, Tonari no Totoro, Ruhların Kaçışı, birkaç korku filmi de izledim ama anımsayamadım şuan bir de samuraylı ninjalı filmler izledim ama onları da anımsayamadım.

9) Ne kadar süredir Kore dizisi izliyorsunuz? Bu süre zarfında kaç dizi devirdiniz? Aklınıza ilk gelen izlenmeli dediğiniz bir dizi?
2008'den beri izliyorum. Kaç dizi izledim bilmiyorum ama çok fazla değil, dizilere pek zaman ayıramıyorum izlediğim zaman da tek başıma izlemeyi sevmiyorum kız kardeşimin uygun olduğu zamanları bekliyorum bu da bir diziyi bir ayda ancak bitirmeme neden oluyor. Aklıma ilk gelen ve izlenmeli dediğim şuan için rooftop prince ve a gentleman's dignity.

10) Sıkıldığınız diziler?
Playfull Kiss, yarım bıraktım..

11) Hangi dizi karakterlerine tekme tokat dalmak istediniz?
Oh Ha Ni, 12-13 yaşındaki çocukça tavırlarıyla sinir olduğum bir karakter. Sonra Rooftop'taki Hong Se Na ve Tae Mo. Muhteşem Kraliçe'de Mühürdarın iki oğlu ve ayrıca karakteri sevsem de aynı zamanda tekme tokat dövmek istediğim Bidam. Saraydaki Mücevher'den Leydi Choi ve çetesindeki herkes.. Aklıma başka gelmedi şimdi.

12) Sonunu beğendiğiniz ve beğenmediğiniz diziler?
Beğendiklerimden Rooftop Prince ve A Gentleman's Dignity var aklımda. Sevmediklerimden de Queen İn Hyun's Man diyebilirim, dizi ilk başta güzeldi sonra bir ara olaylar birbirine girdi hiçbir şey anlamadım Kraliçe İn Hyun tarihte bir var oluyor bir kayboluyor hiç kimse onun varlığına dair bir şey hatırlamıyor sonra tekrar düzeliyor her şey ama o olayı pek anlayamadım işte, o yüzden sonu güzelse bile bilemiyorum. 

13) Dizi müzikleri hariç ilk dinlediğiniz şarkı?
Bunu hatırlamıyorum. Ama K-Pop'a önce alışmamın sonra da bağlanmamın sebebi Bigbang :)

14) Sevmediğiniz unni ve oppalar?
Bilmiyorum.. Ama Girls Generation kızlarına uyuz olduğum kesin.

15) Korece mi Japonca mı Çince mi?
Korece ve Japonca derim. Çince müzikler güzel oluyor severim ama zor ve oldukça karışık bir dil. Japonca da karışık ama telaffuzunu seviyorum. Korece ise zor değil ve onların da telaffuzunu seviyorum.

Sıra geldi mimi göndermeye :) Ama kime göndereceğimi bilemedim, yapmak isteyen herkes yapsın, isteyen olursa ismini eklerim buraya :)

Not: Şuan bir şey unutmuşum ya da bir şey yanlışmış gibi hissediyorum ama ne olduğunu bilemedim, mimle ilgisi olduğunu sanmıyorum ama kafama takıldı, hadi hayırlısı.. Neville'ın Hatırlatıcısı gibi pek işe yaramayan bir durum :)

~Sessizgemi~

12 yorum:

 1. Ne güzel cevaplamışsın ellerin dert görmesin :)
  Gentlemans müziklerini ben de çok severim hala dinliyorum. Oppa konusunda da haklısın çok fazla abartmamak lazım ben de sevdiklerimin dizilerini falan izliyorum gerçekte ne yapıyorlar pek bilmem yani :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğine sevindim, kendimi kaptırıp bazen çok uzun cevaplar yazmışım :)
   Ben de hala dinliyorum :) Abartmamak lazım evet, doğrusunu yapıyorsun bence :)

   Sil
 2. çalışkan çingumm :)
  hihi soruya bak, hangi karaktere tekme tokat dalmak istediniz :) korktum :D

  çingum ne çok dizi izlemişsin, ben birini bile bitiremedim daha :( film izlemek daha kolay geliyor bana, kolaya kaçıyorum hep :)

  kime uyuz oluyorsun diye bakayım dedim, duymamıştım hiç girls generation diye bir grup. tek grup mu onlar, bölseler 3 grup çıkar ondan, o ne kalabalık gruptur yahu :)

  ben bu kadar uzman değilim çingum, olsam yapardım mimi. hihi en başta kore dizisi izliyordum ya, karakterleri şaşırıyordum, çok benziyorlardı birbirlerine napayım :) Allah Allah diyorum bu oğlan şu kızla değil miydi az önce :) bir de kıza benzeyen erkek gruplarına şaşırmıştım ama zamanla alıştım :) iyi gidiyor muyum korecanlıkta çingum? bigbang'ı tanıyorum işte yetmez mi :)

  haha ne unuttun ki acaba, Neville'nin hatırlatıcısı işe yaramıyor değil mi :) görünmezlik pelerini en iyisi bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çingum çingumm :)
   hahah esprili sorular ama :D İzlerken tekme tokat dalası geliyor insanın bazen cidden, ben genelde ağzını burnunu yırtarım tarzında öfkeleniyorum kötü karakterlere :D

   zaman olmuyor çingum dizi için biliyorum, artık ben de zaman bulamıyorum. kaç yıldır az bile izlemişim aslında, gece gündüz dizi izleyenler var bunun yanında diğer işlerine nasıl yetişiyorlar hiç bilmiyorum :)

   hahahah :D bölsen 3 grup çıkar haa alemsin çingu, ama haklısın aynı zamanda :) tek grup evet çingum, birkaç tanesinin sesi iyi gibi gerisi görüntü işte :)

   ben de aynı böyleydim çingum ilk başta ama zamanla ayırt etmeye başlıyor insan alışıyor :) Ben hala çok tanımadıklarımı karıştırıyorum, isimleri de tam hatırlayamıyorum çoğu zaman :) iyisin çingum iyisin, eveet yaa bigbang yeter ki iştee (:

   hahah valla hala bulamadım ne unuttuğumu, hayır hiç işe yaramıyor :) bence de görünmezlik pelerini en iyisi (:

   Sil
 3. tam uzakdoğuyla alakalı bir mim :)

  soru sayısı fazla tam benlik :)

  girls generationuda arkadaşım seviyor ben de uyuz olmuştum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eveet :)

   Sevdiysen mimi yapmalısın öyleyse :)

   Boşver sen onları yaa Bigbang dinle, Ft Island dinle, CNBlue sonra Nell dinle, 2ne1 dinle ne bileyim işte Ji Eun dinle :))

   Sil
  2. CNBLUE'yu zaten dinliyorum,2ne1...

   Ama Nell hiç dinlemedim en yakın bir zamanda dinlerim :)

   Sil
  3. mimi yayınladım :)

   http://birgaripkisilik.blogspot.com/2013/04/cevaplanan-mim-genel-sorular.html

   buradan bakabilirsin :)

   Sil
  4. pc arızalıydı canım geç cevapladım seni üzgünüm, bakıyorum yazına birazdan :)

   Sil
 4. hah haaaaa not aldım yineee.
  :)

  YanıtlaSil

Öyle okuyup kaçmak olmaz sevgili okur, fikrini belirt, bir selam et, bir ses ver, çekinme :)

Not: Yorum yaparken lütfen Türkçemizi koruyalım.

^.^"