12 Şubat 2013 Salı

Hangi Şekilde Kitap Okursunuz?  Kitap denince aklıma ilk Deep çingu geliyor artık :) Bazen okumadığı, bilmediği kitap var mı diye merak ediyorum (: Bu güzel mim de ondan geldi, teşekkürler çingu ^^

  Deeptone yolda yürürken bile kitap okurmuş, aslında kitap okumadığı zaman yok sanırım, ben biraz takıntılıyımdır kitap okuma konusunda. Kendi yazısında mimi ona gönderen Pelin Pembesi'nden alıntı yaparak yazarların nasıl kitap okuduklarından bahsetmiş böyle şeyleri ben de hep merak ederim, yazarlar nasıl okur nasıl yazarlar merak ederim, onun yazısını okumak istiyorsanız acele edin çünkü mim yazılarını blogunda fazla tutmuyor :)

  Mimde bize yöneltilen soru: Hangi şekilde kitap okumayı seversiniz?

  Yukarıda da bahsettiğim gibi kitap okumak konusunda bazı takıntılarım var, zaten çok takıntılı bir insanımdır. Dışarıya çıktığımda yanımda hep bir kitap bulundururum ama dışarıda okuma fırsatını çok az yakalarım. Genellikle kalabalık bir yerde uzun bir süre beklemem gerektiğinde insanlarla sürekli göz göze gelmemek için en büyük kurtarıcımdır kitaplar. Öyle durumlarda kalabalıkta kitabı anlamak zor olmuyor fakat evdeyken sessiz olsa bile yanımda birisi varsa ne kadar basit olursa olsun o kitaptan hiçbir şey anlamam.

  Kitap okurken rahatsız edilmemeliyim, hatta rahatsız edilme ihtimalim bile olmamalı. Kitaplar bence ruhu olan varlıklar. Algıladığımız evrenden farklı birer boyuta açılan küçük kapılar onlar. Açıldıkları boyuta gidebilmek için onlarla iyi anlaşmalı insan.

  Kütüphaneye gitme fırsatım hiç olmadı ama mümkün olsaydı her gün kütüphaneye giderdim. Kitapçılarda ve sahaflarda dolaşmayı da severdim büyük ihtimalle. Eski kitapları daha çok seviyorum. Yıpranmışlıkları bilgelik dolu gibi geliyor, sararmış sayfaları ve kırışmış kapakları bir şeyler anlatır sanki. Evde babamın gençliğinden kalma kitaplar var ve onları zamanla tekrar tekrar okurum. İçlerindeki notlar ve altı çizilmiş cümleler her seferinde daha anlamlı gelir.  Dışarıdaysam bir ağacın altında dinlenerek kitap okumayı severim. Evdeysem ya halının üzerine yayılırım ya da yatağımda uzanarak okurum. Yazın balkonda kitap okumak da güzel oluyor, zaten buranın sıcağı evin içinde hiç çekilmez ama balkondaki esinti ve güneşin sesi kitapla beraber çok iyi gidiyor :) Kitaplardan notlar çıkarmaya ve içlerinde bulduğum, merak ettiğim şeyleri araştırıp not etmeye yeni başladım maalesef. Artık kitap okurken biraz dağınık oluyorum, ajandam yeni notlar için açık bir şekilde yanımda durur ve renkli kalemlerim de onun yanında bekler. Her yeni notu faklı renk bir kalemle yazarım. Bir de gece kitap okumayı daha çok severim, karanlıkta minik el fenerimle sayfaları aydınlatarak çevremdeki karanlığa sarınıp okumak daha zevkli geliyor.

Böyle yemyeşil, papatyalarla dolu bir yerde kitap okumak da güzel olurdu herhalde :)

  Kitapların en küçük yazılarını bile okurum bu arada, öyle bir takıntım da var. Arka kapaktaki yazıları, ön sözleri, son sözleri, okunabilecek her yeri okurum yani..

  Küçükken memleketteki evimizin önünde bana ait minik bir salıncağım vardı, o salıncakta sallanarak hikaye kitaplarımı okurdum. Okuldayken de ders aralarında tek yaptığım kitap okumak olurdu. Uzun yolculuklarda kitap okumayı hiç başaramam, mide bulantısı gibi bir sorunum yok ama çevreyi izlemekten kendimi alamadığım için kitap okuyamıyorum :)

  Kitap okumayı ve kitaplardan bahsetmeyi seviyorum fakat yeteri kadar kitap okumadığımı düşünüyorum. Hele bu yıl -geçen yıl mı demeliydim?- neredeyse hiç okuyamadım, dersler ve katıldığım tefrika yarışması sağolsun. Kitap listem oldukça kabarıktı ve listeyi de kaybettim sanırım. Bundan sonra listeyi biricik bilgisayarım LastExile'ımda kayıtlı tutacağım.

Sevgili Asiruh, Hoi Hoi, Bir Garip Kişilik, Watson ve Çalıkuşu bu mim sizlere gelsin :)

~Sessizgemi~

14 yorum:

 1. çalıkuşuna gitsin çalıkuşuna nassıl bir merak var içimdee yahu bu mim beni cidden heyecanlandırdı:DD
  balkonda okumak eveet ben de yazın hep yaparım ama fenerle de ilginçmiş hee sevdim okumalarını :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana da gönderecektim ama baktım yapmışsın :D
   Fenerle okumak güzel cidden ama gözlere dikkat etmek lazım :)

   Sil
 2. Mim kurbanı olarak, bu mimi cevaplayacağım... Bahsettiğin en küçük yazı takıntısı bende de bulunmakta. Eski kitaplar hoştur da ben onlarıda sapasağlam isterim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kez cevaplamalısın evet :)
   O küçük yazıları okumazsam eksik hissediyorum bir şeyler yanlış gibi :)
   Hııımm, haklısın, kimse dağılmış bir kitap istemez :D

   Sil
 3. tekrar teşekkürler :) bu mimi deep de göndermişti çifte mimlendim yapıcam en kısa sürede :)

  yazdıklarına da birkaç yorum yapacaktım ama mim yazısında yazarım dedim zaten mim yazılarım çok kısa oluyor :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim merakla bekliyorum :)

   hahah Peki :D

   Sil
 4. haha ben de öyle düşünüyorum, senin vikipedi kapsülü yuttuğunu, onunsa bir kütüphane kapsülü yuttuğunu düşünüyorum :D

  insanlarla göz göze gelmemek için en iyi yardımcıdır kitaplar çingum, doğru tespit :)
  ah, bak bende şöyle bir şey oluyor çingum, yazacağım mimde ama sende de benzer bir şey varmış ama bende daha beter, mesela dışarda o kadar insan varken okuyorum, gürültüde, ama evde kardeşim azıcık gürültü yapsa kızıyorum,okuyamıyorum, ne fenayım değil mi?

  benim hiç altı çizili, başkalarından kalan kitaplarım olmadı, kendi kütüphanemi kendim kurdum, sen şanslısın :) ben de eski kitapları çok seviyorum :)

  notlar çıkarma, en küçük yazıları okuma, içimi okumuşsun resmen paralel evren çingusu :)

  çok fazla okuyamamış, bak bak, koca bir kitap yazdığın için olabilir mi acaba :) okursun çingum, hiç üzülme sen.

  en kısa zamanda yazacağım, geciktirdiğim için üzgünüm ama yazacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahah olabilir evet çingum :D

   değil mi ama öyle durumlarda en büyük yardımcı kitaplar :)
   ben de öyleyim çingum ama ben kızsam da fayda etmiyor mecbur bırakıyorum kitabı. bizimkilerin bi huyu var bir de onlar evdeyse bir tek onlarla ilgileneceğim başka bir şeyle ilgilenirsem küsüyorlar hemen.

   o kadar fazla değil ki çingum o kalan kitaplar, üstelik bir dolaptalar henüz bir kütüphane kuramadım kendime :) eski kitaplar sevilmez mi hiç ^^

   hahah paralel evren çingusuu (:

   hıımm bilmem olabilir sanırım :) inşallah çingum yine dersler başlayacak oy oyy..

   sorun değil rahat bir zamanda keyif alarak yaz lütfen :)

   Sil
 5. çok çok güzel anlatmışsın.
  sahiden biraz takıntı var galiba kitaplar konusunda.
  :)
  olsun ya bi daa liste yaparsın.
  bence de sahaf kütüphane bayılırsın sen.
  bazen 4-5 saat dururum kitapçıda.
  hatta bazen bikaç gidişte kitap bile bitiririm.
  salıncakta okumak.
  minik fenerle.
  :)
  ajandalar.
  sen iyi bir okursun yaaa tabii kiii.
  kitaplar konusunda pek benziyoruz.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler çingum, evet her konuda takıntılıyımdır zaten
   :)
   yaparım yaa değil mi.
   kesinlikle :)
   tahmin ediyorum, güzel bir alışkanlık :)

   hadi inandım o zaman iyi bir okuyucu olduğuma ^^
   :)

   Sil
 6. Vayyyyyyyy harika bir mim çingum. Beni de mimlediğin için çook teşekkür ederim. :) Bugün 11'li mimi yayınlayacağım, ardından da bunu yazarım herhalde. :)
  Çingum bu arada yeni teman çok hoş olmuş, yanlardaki çocuklarda çok tatlıymış. Kim onlar çıkaramadım vallahi. :P :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu mimi seveceğini biliyordum :) Rica ederim çingum ^^ Peki ben de ilk fırsatta okumaya geleceğim :)
   Teşekkür ederim çingum, beğendiğine sevindim, daha dün değiştirdim, çok tatlılar sahiden de :) Bir VIP olarak Bigbang'i tanımamış olduğuna inanmam çingu hahah :P :D En çok hangisini tanımadın bakiyim :P

   Sil
  2. T.O.P ve Daesung'u çok beğendim, ay pardon tanıyamadım dicektim hehehe. :P
   Çok sevdim hemde çingum yazmaya başlayacağım birazdan. :D

   Sil
  3. T.O.P ve Daesung'u çok beğendin, pardon tanıyamadın anladım hahah :P
   Bu gün ya da en geç yarın geleceğim sana çingum ^^

   Sil

Öyle okuyup kaçmak olmaz sevgili okur, fikrini belirt, bir selam et, bir ses ver, çekinme :)

Not: Yorum yaparken lütfen Türkçemizi koruyalım.

^.^"